U daljem tekstu ćete moći da pročitate kako će ostavinska rasprava izgledati i šta treba da radite nakon nje, kao i kako će ubuduće izgledati upis u katastar.
Kada je neko lice preminulo matičar smrt tog lica treba da upiše u matičnu knjigu umrlih u roku od 30 dana, a bližnji preminulog treba da dostave smrtovnicu kao dokaz. Popis i procenu imovine obavlja javni beležnik, a dokaze o vlasništvu imovine donose naslednici na uvid u sud za vreme ostavinske rasprave. Ostavinsku raspravu zakazuje sud kada ima svu potrebnu dokumentaciju. Ako je preminulo lice iza sebe ostavilo validan testament sud će proglasiti postojanje testamenta i pročitati ono što piše u njemu. Ako, ipak, ne postoji testament, imovina preminulog se ravnopravno deli na onoliko delova koliko ima naslednika. Odricanje od imovine jednog naslednika u korist drugog je moguće i taj se naslednik treba izjasniti za vreme ostavinske rasprave.
Kada ste katastru doneli sva dokumenta koja su vam potrebna za upis nepokretnosti oni će za upis vaše imovine imati rok od pet radnih dana. Takođe, javni beležnik treba da dostavi katastru isprave za upis za utvrđivanje poreza na prenos apsolutnih prava i poreza na nasleđe. Takođe, treba da dostavi i poresku prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu da bi katastar mogao to da prosledi poreskom organu. Poresku prijavu popunjava naslednik lično ili preko punomoćnika. Zbog novog zakona koji će uskoro stupiti na snagu naslednik će vrlo brzo biti u mogućnosti da poresku prijavu pošalje nadležnom organu elektronskim putem preko javnog beležnika. Ako, ipak, ne želite da ovaj posao uradi javni beležnik, već želite da sve obavite vi onda to možete i da odbijete, a javni beležnik je dužan da o tome napiše i dostavi belešku.
Donet je novi zakon u upisu u katastar koji bi trebao da pomogne efikasnosti i brzini rada istog. Novi zakon uvodi informacione tehnologije u rad katastra i obećava da neće više biti dosadnog i dugosatnog čekanja u redovima. Zapravo, neke opcije su već počele sa radom Rezultat je da će katastar raditi mnogo brže, upis će biti znatno jednostavniji, a pored toga ,nećete izgubiti previše vremena odlaskom i vraćanjem iz katastra jer ćete sve o upisu moći da uradite preko elektronskog šaltera koji će se uvesti najkasnije do kraja ove 2020. godine. Takođe, zakon uvodi pravilo da katastar ne proverava zakonitost javnobeležničke isprave jer o zakonitosti isprave treba da se vodi računa dok se donosi, sastavlja i potvrđuje i zbog toga neće biti potrebno da organ koji upisuje nepokretnost u katastar proverava zakonitost. Uz to će notari i javni beležnici imati dosta posla i biće usmereni jedni na druge što će doprineti boljem radu katastra. Zakon takođe obećava da će biti sve više upisanih nekretnina u katastar i da će to svima doneti osećaj sigurnosti. Treba napomenuti da je ova efikasnost i brzina obećana za one nepokretnosti za koje će se podnositi zahtev za upis u katastar nakon što ovaj zakon dođe na snagu. Za one koji su već podneti i čekaju ne zna se da li će biti ubrzani.
Smisao ovog novog sistema jeste da se administrativne procedure za građane svedu na minimum. To je elektronski šalter na kome sve možete da odradite iz udobnosti svog doma. Novim zakonom je postignuta efikasna raspodela posla između zaposlenih. Sva dokumenta treba dostaviti kroz elektronski šalter i svi ti dokumenti se čuvaju u elektronskom obliku. Naslednik je dužan da taj dokument ipak čuva kao i originalni dokument. Ako se desi neka tehnička greška potrebno je da se ona ispravi pre nego što katastar donese odluku o upisu jer će u suprotnom morati da se formira nov predmet sa novim brojem. Kao što je već napisano, javni beležnik je dužak da proveri da li su sva dokumenta validna. Ako dokumenta jesu ispravna onda javni beležnik dostavlja sva dokumenta Republičkom geodetskom zavodu radi upisa u katastar.
Pre ste morali da se šetate od jednog do drugog šaltera kako biste uopšte mogli da saznate šta vam je sve potrebno za upis u katastar, a nakon stupanja novog Zakona na snagu sve ćete moći da uradite preko elektronskog šaltera. Javni beležnik obavlja većinu posla oko upisa. Odgovornost za greške više ne pada samo na stranku već je odgovornost proširena na sve učesnike u tom procesu. Skraćen je rok za upis u katastar na pet radnih dana, a nekada je bio i do 25 radnih dana. Takođe je donet i zakon da zajednička svojina može da bude na oba bračna druga, a ne samo na jednog od supružnika. Poreska prijava se obavlja elektronskim putem i tako se i šalje poreskom organu tako da vi ne morate ništa da radite. A sva potrebna dokumentacija se takođe dostavlja elektronski tako da ne morate da zakazujete termin i čekate satima u redu. Zbog toga što ćete dosta stvari moći da radite elektronskim putem i zbog sistema koji se uvodi u katastar evidencija nepokretnosti će biti mnogo lakša i ažurnija. Komplikovane procedure koje su do sada bile na snazi su sada pojednostavljene, građanima će biti mnogo lakše da upišu svoju imovinu u katastar, a zaposleni će mnogo bolje moći da rade svoj posao.
Nov zakon još uvek nije stupio na snagu, ali se svi nadamo da će se to desiti u što kraćem roku kako bi upis u katastar bio što prijatniji i brži za sve nas. Kada on bude stupio na snagu nadamo se da će zaista biti onako kako je obećano i da će elektronski sistem rada katastra biti efikasan i dobro odrađen.