25
Jul
mapem.jpg
nekretniners

Draži starih mapa

facebook messenger viber
One su oduvek svojim izgledom, često tajnovitim poreklom i detaljima, pobuđivale pažnju i maštu ljudi. U novosadskoj radionici "Stare mape" nastaju nove mape, po ugledu na nekadašnje. Takve karte su čuvari sećanja i inicijalne kapisle za snove.

Originali starih geografskih karata, najcešce radeni na koži za vladare, pomorce i bogate preduzetnike i kolonizatore, bili su bogato ukrašavani, bojeni i pozlacivani u kartografskim i umetnickim radionicama, a danas se kao rariteti cuvaju u velikim nacionalnim i pomorskim muzejima svetskih metropola. U 21. veku, kada covecanstvo sve više postavlja pitanja o sebi i svojoj istoriji, draži starih mapa retko koga ostavljaju ravnodušnim. Danas je stara mapa u enterijeru odraz gladi za znanjem, ali i stvar prestiža.

U novosadskoj radionici "Stare mape" ( http://www. antiqueleathermaps.com/prva.html ) na pravljenju kopija karata radi tim strucnjaka: istoricara, istoricara umetnosti, kopista, kolorista i slikara, raznih umetnickih zanatlija (knjigovezaca, stolara...), restauratora i konzervatora. "Našoj kuci kao ugled služi nekadašnja Srpska crtackoslikarska i umetnicko-zanatska škola, koja je u Beogradu radila od 1895. do 1914. godine.

nekretniners mape12.jpg

Ova ustanova je narocito dobila na znacaju 1905. godine, kada ju je vodio Rista Vukanovic, a u njoj predavali Marko Murat, Stojan Titelbah, Beta Vukanovic, Ðorde Jovanovic, Dragutin Inkiostri, Božidar Nikolajevic, koji su zaslužni i za primenjenu umetnost u tadašnjem Beogradu", istice Siniša Živkovic, vlasnik radionice.

nekretniners mape34.jpg

U njoj su kopirane i stare mape Beograda, jednog od evropskih gradova koji je najviše bio prikazivan na starim drvorezima, bakrorezima i bakropisima, minijaturama i umetnickim slikama. Plene kopije monumentalnih dimenzija (2,5x1,5 m) "Opsada Beograda 1521. godine" anonimnog Grka iz 1558. godine, po uzorku na minijaturu iz petotomne Hronike Sulejmana Velicanstvenog i "Opsada Beograda 1456. godine" prema minijaturi cuvenog Mehmeda bega iz 1584. Svakako da Turci svoj poraz pod beogradskim zidinama nisu slavili, ali su ga detaljno, recju i slikom, opisali u rukopisnoj knjizi "Turska hronika", pisanoj oko 1580. godine na pergamentu, odakle i potice ova slika. Osim što produžava retku tradiciju izrade starih mapa, Živkovic je i autor nedavno objavljenog romana "Put Magelanove mape - pikarski roman" (Prometej, Novi Sad) kroz koji se provlaci storija o petovekovnom putovanju ove tajanstvene mape.

nekretniners naslovnadvobroj2012leto.jpg Ovaj i još mnogo tekstova možete pročitati u novom broju časopisa CASAVIVA,
izdanje za jul/avgust 2012. godine.